Do Prahy zavítal holandský cirkulární guru Freek van Eijk, odstartoval Český cirkulární hotspot

22. 4. 2022

V Praze se konala největší cirkulární akce letošního jara, první setkání členů Českého cirkulárního hotspotu. Jde o platforma, která pracuje na tom, aby cirkularita opravdu fungovala v praxi, a ne jenom na papíře. Jejím cílem je propojovat experty a organizace mezi sebou a vytvářet silnou síť odborníků, kteří pomohou urychlit přechodu z lineárního modelu – tedy kup, spotřebuj a vyhoď – na cirkulární fungování hospodářství Česka, kdy se z odpadu stane opět použitelná surovina.

Před Velikonocemi navštívil Prahu Freek van Eijk, zakladatel a generální ředitel Holandského cirkulárního hostpotu, který se zúčastnil zahájení fungování cirkulární platformy.

Není náhodou, že iniciátoři hotspotu, kterými je kromě Institutu Cirkulární Ekonomiky (INCIEN) také agentura CzechInvest a Velvyslanectví Nizozemského království, vybrali k zahájení právě Freeka van Eijka – Český cirkulární hotspot vznikl podle nizozemského vzoru a Holandsko patří v cirkularitě mezi nejpokročilejší státy v EU i ve světě.
Freek van Eijk je jedním z nejvýznamnějších nizozemských odborníků v oblasti nakládání s odpady a cirkulární ekonomiky. Holland Circular Hotspot (HCH), jehož je ředitelem, je platforma, která spojuje vládní orgány, znalostní instituty a zejména podniky. Smyslem tohoto cirkulárního hotspotu je stimulace podnikání a usnadnění přechodu na oběhové hospodářství díky mezinárodnímu sdílení znalostí a zkušeností.

Freek van Eijk působí také jako výkonný ředitel společnosti Acceleratio a je rovněž místopředsedou Circular Biobased Delta, aliance nizozemských provincií, podniků a znalostních center. Aliance je průkopníkem udržitelného oběhového hospodářství a hospodářství založeného na biologických produktech. Van Eijk pracoval více než deset let jako ředitel pro strategii nadnárodní společnosti SUEZ, která se zabývá odpady, dále jako člen správní rady nizozemské asociace pro nakládání s odpady, nadace Society and Enterprise Foundation a působil jako Sherpa pro inovační partnerství EU v oblasti surovin. Je držitelem titulu MSc. Eng. Technické univerzity v Delftu.

Magazín Ecoista.cz připravuje s Freekem van Eijkem exkluzivní rozhovor.

Text: Zuzana Keményová
Foto: www.zajimej.se