Boříme mýty o fotovoltaice aneb Nebojte se požárů, zborcení střechy, natož hluku

2. 9. 2022  |  Filip Broz
Solární panely na bytovém domě

Údajná rizika fotovoltaiky řeší její odmítači neustále. Že je v zimě k ničemu, že trpí na samovznícení, že vám zničí střechu… Nebo že vás čeká věčné papírování na úřadech. Ve spolupráci s portálem Domy sobě, první energetickou službou, která se soustředí na segment bytových domů, jsme se na nejčastější mýty podívali. A pojďme si říct, jak je to doopravdy.

Ze všech možných nepřesností (ale i očividných hloupostí), které okolo fotovoltaice kolují, jsme vybrali osm nejčastějších. Nebo nejvíc škodlivých, protože často operují se strachem, který v důsledku vede k odmítání tohoto řešení. Což nás všechny připravuje o cenný čas i o peníze. Fotovoltaika je jistě složitá technologie. Ale to je počítač, domácí kino nebo úplně standardní rozvod veřejné elektrické sítě taky. A přesto je máme doma a nechodíme okolo nich s děsem v očích. Takže popořádku.

1. Fotovoltaika funguje jen na jaře a v létě

Hodně Čechů (i Moravanů) s instalací fotovoltaiky otálí z obavy, že se jim ve střední Evropě nevyplatí. Je tu přece často chladno a zataženo. Jenže solární energie se tvoří ze slunečních paprsků, ne z tepla. Proto fotovoltaika funguje, i když je pod nulou. Energii vytváří dokonce i v době, kdy jsou na obloze mraky. Moderní monokrystalické panely si s tím poradí. Vyrábějí v tu chvíli samozřejmě méně, ale odhadem je jejich produkce i během hodně zamračeného dne ve srovnání s ideálním slunečným počasím stále asi 60procentní. 

Faktem je, že nejvíc solární energie se v Česku vyrobí od května do září. Nejméně naopak v prosinci, lednu a únoru. Ale to neznamená, že se vám fotovoltaika nevyplatí nebo že v létě nebudete vědět, co s přebytky, a v zimě zase zmrznete. Sezónní rozdíly vám pomůže smazat bateriové úložiště, které vlastně funguje jako velká powerbanka. Energii vyrobenou „navíc“ tak můžete skladovat a použít, až vám bude chybět. A baterie může být dokonce i virtuální. Přebytky si uložíte přímo do sítě, odkud si je pak zase odeberete. (Stojí to měsíčně jen pár stovek, ale fyzická baterie je přece jen výhodnější.) Funguje to v rodinných domech, ale také v bytových domech, ve kterých se o fotovoltaiku stará služba Domy sobě.

2. Solární panely začnou hořet

Tohle je jeden z nejčastějších strašáků. Můžeme vás uklidnit: riziko, že vaše domácí elektrárna začne hořet sama od sebe, je takřka nulové. Stát se to může, ale jen v případě špatné instalace, kvůli které například dojde k výbojům a systém se přehřeje. Pokud vaše instalační firma ví, co dělá, a dodržuje všechna bezpečnostní opatření, žádného samovznícení se bát nemusíte.

Pokud dům hoří z jiného důvodu, je pravda, že solární panely můžou hasičům ztížit nebo i znemožnit práci. Vytvářejí totiž stejnosměrný proud s vysokým napětím, který je životu nebezpečný. Ale i tomu se dá předejít. Při instalaci si ověřte, že se nezapomnělo na možnost fotovoltaiku jednoduše vypnout a odpojit. Plus si zajistěte, aby byly vypínač a rozvody snadno přístupné. Na střechu kvůli tomu při požáru opravdu nikdo lézt chtít nebude. No a odpojená fotovoltaika už žádné škody nenapáchá. Ani nevybouchne, na rozdíl od staré televize, monitoru nebo třeba plynového kotle. Bát se nemusíte ani vznícení baterie.

3. Fotovoltaika je za pár let k ničemu

Bojíte se, že se vám investice do solárních panelů nevyplatí, protože ty beztak vydrží jen pár let? Žádný strach, technologie už jsou dál. Životnost fotovoltaických panelů se dnes odhaduje na 25–30 let. A po 25 letech pořád mluvíme cca o 83% účinnosti – v době, když se vám díky sluneční energii investice dávno vrátila. Panely už sice nepojedou na 100 %, ale veškerá energie z nich bude zadarmo. A navíc ji budou vyrábět ještě několik dalších let, jen bude její objem dál pomalu klesat. Ještě váháte, jestli se vám fotovoltaika vyplatí? Při dnešních cenách energií i technologie se návratnost investice skutečně zkrátila jen na pár let.

Jako příklad může posloužit výpočet úspor a návratnosti u bytových domů, v rámci služby Domy sobě:

4. Elektrárnu mi jistě zničí déšť, sníh nebo kroupy

Fotovoltaické systémy jsou určeny k externímu použití – na střechách, venkovních konstrukcích atd. S nejrůznějšími povětrnostními podmínkami se tedy při výrobě počítá. Kvalitní solární panely jsou odolné proti silnému větru (s tím pomůže i správná instalace), zvládnou zatížení sněhem a déšť jim dokonce prospívá. Odstraní totiž prach a další nečistoty, což zvyšuje účinnost panelů.

A pokud jde o kroupy – když vám krupobití poničí auto nebo rozbije okna v domě, pak asi za kontrolu stojí i solární panely. Ale běžné letní kroupy snesou jako nic.  Takže pokud nepočítáme extrémní jevy typu tornádo, jediné větší riziko tvoří bouřky – konkrétně úder blesku. I s tím ale musí instalační firma počítat a zařídit například napojení na hromosvod nebo ochranu proti přepětí. 

5. Fotovoltaika je hlučná a bude mě rušit

Kdo se kolem solárů jenom trochu pohybuje, asi bude stejně jako my kroutit hlavou, kde se tohle oblíbené tvrzení vzalo. Není na něm doslova ani špetka pravdy. Fotovoltaické panely samotné jsou tiché a jediný zvuk, o kterém by se dalo mluvit, je tikání střídače. Ani to ovšem není více než 20 decibelů, takže je tišší, než když někdo v místnosti šeptá. Hluku se nemusíte bát ani u bateriového úložiště, které mívá velikost menší ledničky a je i podobně hlučné. Navíc ho na rozdíl od té ledničky nejspíš nebudete mít v kuchyni. 

„Že je fotovoltaika hlučná, je asi největší nesmysl ze všech mýtů okolo solární panelů.“

‍6. U mě stejně soláry kvůli něčemu nepůjdou

Obáváte se, že zrovna na vaši střechu fotovoltaika nainstalovat nepůjde? Pravděpodobně zbytečně. Věřte nám, že málokterá střecha splňuje úplně všechny ideální podmínky a je pro solární panely doslova jako stvořená – orientovaná na jih, se sklonem asi 35–45 stupňů, a to ještě nejlépe taková, na kterou nepadá žádný stín. Takže se můžete spolehnout, že dobrá instalační firma si umí poradit téměř s jakoukoli střechou, pokud je na ní alespoň dostatečný prostor. 

Technik správné instalační firmy se na vaši střechu přijde podívat ještě před montáží a vyhodnotí, jak fotovoltaiku instalovat co nejbezpečněji a zároveň tak, abyste dosáhli maximálních úspor. Bude ho určitě zajímat trvanlivost a pevnost střechy (o tom ještě dále). Pro fotovoltaickou elektrárnu by pak firma měla vybrat prostor bez stínu a orientovaný co nejvíce na jih. Dobře poslouží ale i část střechy s orientací na východ, západ, jihovýchod nebo jihozápad. Takové umístění znamená zhruba o 15–20 % menší produkcí energie. 

Máte střechu rovnou nebo jen s nízkým sklonem? Firma může nainstalovat konstrukci, která panely nakloní. Padá vám na střechu stín? Možná pomůže stavební úprava nebo takzvaný optimizér, který nižší produkci dorovná. Jednoduše – všechno se dá vyřešit.

7. Fotovoltaika je pro střechu hrozná zátěž

Žádný strach, že by se vám kvůli panelům střecha zbortila. Za prvé jsou moderní panely i celé vybavení stále lehčí a za druhé jsou na to předpisy. Pokud máte střechu se šikmým sklonem, neměla by zátěž překročit 14 kg/m2. U plochých střech to může být až 45 kg/m2. Odborné posouzení nosnosti a pevnosti střechy ostatně provede hned na začátku instalační firma.

Na kvalitě instalační firmy se opravdu nevyplatí šetřit. Správná montáž v podstatě rozhodne o tom, jak dlouho a jak kvalitně vám bude fotovoltaika fungovat. Ušetřit pár tisíc na technicích může znamenat desítky tisíc zbytečných nákladů později. Jinými slovy, pokud nemá „vaše“ instalační firma prozkoumání stavu střechy v rozvrhu prací, rovnou se s ní rozlučte. 

8. Se solárními panely je nekonečné papírování

Spousta byrokracie okolo je další častá obava. Ale pravda je taková, že pokud zrovna nestavíte solární park, nemusíte s úřady řešit skoro nic. Pokud nejste zrovna v památkové zóně apod. Ale u běžné domácí elektrárny máte jen povinnost oznámit instalaci provozovateli distribuční sítě.

Jediné další papírování může být žádost o dotaci v rámci programu Nová zelená úsporám, která vám může pokrýt až 50 % investice do fotovoltaiky. Ale tu také zařídí správná instalační firma. Takže pokud bydlíte v bytovém domě, a chtěli byste si užívat výhody fotovoltaiky a úspory i v bytě, již existují společnosti, které to za vaše SVJ vyřeší, včetně žádosti o dotaci a případnou další komunikaci s úřady. 

Text: Filip Brož/Domy sobě 
Foto: Médiathèque VEOLIA - François Berthemet / Benoit de La Rochefordière