Horké počasí nás může během dne uvrhnout do letargie, protože k regulaci naší teploty využíváme více energie. Pokud v noci špatně spíte, zkuste se vyhnout zdřímnutí během dne. Unavení usnete lépe, a to i v horku.
Co doporučují redaktoři BBC v přehledu tipů na dobré spaní v horku, který se v tomto slovutném médiu už několikátým rokem objevuje mezi nejčtenějšímu články léta?
Během dne zatáhněte záclony nebo žaluzie, aby dovnitř svítilo slunce co nejméně, nezapomeňte okna zavřít. Otevřete je až večer, abyste usínali při čerstvém vzduchu. Používejte lehké povlečení, bavlna dobře pojímá pot. Jakkoli je v ložnici horko, vaše tělesná teplota během noci klesne. Proto se někdy probudíme a cítíme chladno, pak se tenká deka hodí.
Používání ventilátoru je za horkého počasí rozumné, zejména když je vlhko. Podporuje odpařování potu a usnadňuje vašemu tělu regulovat teplotu. Pokud nemáte ventilátor, zkuste použít zahřívací láhev, akorát ji naplňte ledovou vodou.
Dobrou radou může být i použití ponožek vychlazených v mrazáku. Ochlazení nohou totiž snižuje celkovou teplotu pokožky a těla. Ochladit v mrazáku si můžete i lůžkoviny nebo pyžamo. Rychlé snížení teploty těla docílíte ochlazením míst, kde jsou tepny blízko kůže, tedy zápěstí, krku, podpaží nebo stehen. Pomáhají vlažné koupele, ne příliš studené, protože to posílí oběh a tělo paradoxně zahřeje.
Je také dobré si uvědomit, že teplý vzduch stoupá, takže u podlahy bývá o několik stupňů chladněji než ve zbytku pokoje. Vyplatí se tedy položit matraci přímo na zem.
Po celý den hodně pijte, ale vyhýbejte se velkému množství tekutin před spaním. Nechcete se asi probudit žízní, ale také nepotřebujete jít brzy ráno na toaletu. Přemýšlejte, co pijete. Mnoho nápojů obsahuje velké množství kofeinu, který stimuluje centrální nervový systém a nutí nás cítit se bdělí. Vyvarujte se také pití alkoholu, který nám sice někdy může pomoci usnout, ale podporuje časné vstávání a přináší horší kvalitu spánku.
Pokud vám nejde usnout, vstaňte a dělejte něco uklidňujícího. Zkuste číst, psát nebo poklidit pokoj. Vyhněte se ale telefonu nebo tabletu, modré světlo displejů a obrazovek je stimulující. Když se cítíte ospalí, zalehněte zpátky do postele.
Obecně se spí nejlépe, když je pokojová teplota udržována mezi 16°C a 20°C. Většina z nás dospělých potřebuje každou noc asi sedm až osm hodin kvalitního spánku. Děti o něco více.
Ale důležité je připomenout, že není nutné se stresovat, když se přes všechnu snahu dobře nevyspíme. Dočasný nedostatek spánku tělo v pohodě zvládne. prostě jen následující den trošku prozíváte. Aspoň budete večer řádně unavení a ready do postele.
Foto: Daniel Dočekal, ilustrace (Midjourney)