Turistická sezona se pomalu ale jistě rozjíždí a i letos do Egypta zamíří statisíce Čechů. Jak se zde chovat zodpovědně a s respektem?
1. Minimalizace uhlíkové stopy
Cesta do Egypta znamená využít letadlo, ale lze volit šetrnější varianty. Ideální jsou přímé lety, které minimalizují starty a přistání jako největší zdroj emisí. Vyplatí se zvážit i kompenzaci uhlíkové stopy skrze certifikované programy, které investují například do zalesňování či obnovitelných zdrojů. Po příletu je vhodné upřednostnit veřejnou dopravu, sdílené jízdy nebo ekologicky šetrné alternativy jako elektrické tuk-tuky. Ekologický zážitkem může být plavba po Nilu na felucce, tradiční plachetnici bez motoru. Vyhýbejme se zbytečnému najímání soukromých aut, která zvyšují dopravní zátěž hlavně v metropolích jako Luxor či Káhira.
2. Podpora eko ubytování
Při výběru ubytování v Egyptě má smysl hledat hotely, které mají environmentální certifikace – například Green Star Hotel, EarthCheck nebo LEED. Tyto hotely splňují standardy energetické účinnosti, šetří vodou, produkují méně odpadu a zapojují se do ochrany místní přírody. Podporu si zaslouží i menší rodinné hotely, které vlastní a provozují místní obyvatelé. Takové ubytování nabídne nejen menší ekologickou stopu, ale také autentičtější zážitky. Vyplatí se také ověřit, zda hotel nenabízí například solární ohřev vody nebo kompostovací systém.
3. Ochrana ekosystémů
Egypt je domovem jedinečných ekosystémů, od korálových útesů Rudého moře až po pouštní oblasti. Návštěva národních parků by měla probíhat s respektem k přírodním zákonitostem. Nekrmit zvířata, neničit rostliny a nevozit si domů přírodní suvenýry by mělo být samozřejmostí. Ekoturistika nabízí šanci poznat zemi jinak. Zapojením do aktivit na ochranu přírody, návštěvou komunitních projektů v oázách, účastí na workshopech…
4. Snižování odpadu
Většina egyptských turistických oblastí trpí nedostatečným systémem nakládání s odpady, proto je klíčové vytvářet odpadu co nejméně. Vezměte si s sebou znovu použitelnou lahev na vodu, látkovou tašku a příbor. Jednorázové plasty totiž tvoří většinu odpadu na plážích i v přírodě. Pokud narazíte na ubytování, které umožňuje třídění odpadu nebo kompostování, využijte toho. Také můžete jít příkladem a inspirovat ostatní turisty ke zodpovědnějšímu přístupu. Třeba začnou využívat méně plastových kelímků a pořídí si lahev, do které jim místní rádi poskytnou nezávadnou pitnou vodu.
5. Šetříme vodou
Egypt je jednou z nejsušších zemí světa a voda zde patří k nejvzácnějším zdrojům. Každý turista může snížit spotřebu vody – kratšími sprchami, nepouštění vody při čistění zubů nebo ručním praním prádla. Zvlášť důležité je zaměřit se na balenou vodu. Vyplatí se vzít s sebou filtrační lahev nebo alespoň kupovat vodu ve větších baleních a přelévat do menších nádob.
6. Podpora řemesel
Místo nakupování levných suvenýrů vyrobených v zahraničí dejte přednost originálním výrobkům od místních řemeslníků. Ručně tkané textilie, keramika nebo parfémované oleje jsou dobrým tipem na dárek příbuzným z dovolené. Vybírejte certifikované fair trade produkty, jejichž výtěžek zůstává místním. To samé platí i pro gastronomii. Vyhýbejte se nadnárodním řetězcům a dejte přednost místním restauracím s domácí kuchyní. Místní průvodci navíc často nabídnou autentičtější popis památek i kontakt s egyptskou kulturou.
7. Respekt k tradicím
Egypťané jsou velmi pohostinní, ale také kulturně konzervativnější. Při návštěvě mešit, vesnic nebo tradičních trhů je vhodné zakrýt ramena a kolena a vyhýbat se příliš vyzývavému oblečení. Respekt k místním zvyklostem přinese přívětivější reakce obyvatel. Při focení je samozřejmé požádat o souhlas, zejména pokud jde o lidi nebo posvátná místa. Vhodné je zásadně se vyhýbat komentování politických nebo náboženských témat.
Foto: Daniel Dočekal, ilustrace (GPT4o)