24 hodin v životě opuštěného nedopalku cigarety

10. 3. 2023  |  Filip Broz
Vyhozený nedopalek cigarety

Ročně se vykouří 6 000 miliard cigaret. Z toho 4 500 miliard nedopalků skončí na ulicích, plážích a v přírodě. Cigaretový filtr je zdaleka nejvíce vyhazovaným plastovým odpadem na světě. "Na cigaretě není opravdu nic pozitivního," říká Cindy Zipfová, výkonná ředitelka organizace Clean Ocean Action a dlouholetá ekologická aktivistka. "Ani z hlediska planety, ani z hlediska veřejného zdraví ౼ a cigaretový filtr je jen déle trvající součástí tohoto škodlivého cyklu."

Mikroplasty, megaproblém

Filtr je v historii cigaret poměrně novým prvkem; tento trend se rozšířil v 50. a 60. letech 20. století, kdy studie začaly dávat kouření do souvislosti s rakovinou plic. Tehdy se dostal do popředí zájmu malý bílý váleček, prezentován jako zdravější alternativa.

Navzdory tomu, co si možná myslíte, filtry nejsou vyrobeny z bavlny: ve skutečnosti se jedná o hustě zabalená vlákna acetátu celulózy, což je druh plastu, který se rozkládá více než deset let. Během této doby plast proniká do okolního prostředí, než se rozloží na extrémně škodlivé plastové mikročástice. Nehledě na toxické prvky, které filtr zachytil ze zapálené cigarety, k čemuž je vlastně i navržen. I tyto škodliviny se pak uvolňují z nedopalku ponechaného na zemi.

Problém pro ryby i pro lidi

Stejně jako hliníkové plechovky a další druhy odpadu se cigaretové nedopalky dostávají do oceánů prostřednictvím kanalizace, řek a dalších vodních cest. Ty pak mohou být pro mořské živočichy škodlivé až smrtelné.

Zaprvé proto, že se z nich do vody uvolňují nebezpečné chemické látky. Ale také proto, že mnoho druhů mořských živočichů a pobřežních zvířat, od ptáků po ryby, si filtry často plete s potravou a polyká plasty napuštěné chemikáliemi.

Podle amerického Národního institutu pro výzkum rakoviny obsahují cigarety více než 7000 chemických látek, z nichž 69 bylo označeno za karcinogeny. “Těžko si lze představit jev s ničivějšími důsledky jak pro veřejné zdraví, tak pro životní prostředí,” říká Cindy Zipfová.

Zvyk je železná košile

Jeden rozšířený lidský zlozvyk situaci spíše zhoršuje: odhazování špačků na ulici. “Na cigaretách je něco jedinečného,” říká Cindy Zipfová. “Lidé nemají pocit, že znečišťují životní prostředí, když odhazují nedopalky z okna auta nebo na chodník. Zapomínají, že filtr je vyroben z vysoce znečištěných syntetických vláken. Několikrát se mi stalo, že jsem se bavila s kuřáky o své práci v oblasti životního prostředí a oni během našeho rozhovoru zahodili cigaretu na zem a rozšlapali ji!”

“Odhozené filtry mají ničivý dopad,” vysvětluje. “Kdybyste sečetli všechny nedopalky, které skončí v životním prostředí, vyšlo by vám číslo v bilionech.“ Přesněji řečeno více než 4 500 miliard filtrů ročně. Cigaretový filtr je tak zdaleka nejvíce vyhazovaným plastovým odpadem na světě.

Prolomení začarovaného kruhu

Již se objevují různé iniciativy, které se snaží tento problém vyřešit nebo alespoň zmírnit jeho dopady. Organizace Clean Ocean Action každoročně pořádá dva velké úklidy pláží. Společnost TerraCycle vyzývá kuřáky, podniky nebo obce, aby sbírali nedopalky cigaret a zdarma je posílali do jejich třídicího centra. Tabák a papír se kompostují, filtr se čistí, taví a následně se z něj vyrábí recyklované syntetické dřevo, z něhož lze vyrobit lavičky, stoly a dokonce i vybavení dětských hřišť.

V Indii, kde je přibližně 120 milionů kuřáků, se do recyklace použitých filtrů zapojil podnikatel Naman Gupta. Když se procházel po svém rodném městě Noida nedaleko Nového Dillí, všude viděl nedopalky cigaret, rozházené podél silnic, v prostorách firem, kuřárnách apod.

Zrodila se společnost Code Effort Private Limited. Podnikatel nyní zaměstnává po celé zemi týmy, které od kuřáků sbírají použité cigaretové filtry a ukládají je do sběrných nádob. Naman Gupta tvrdí, že jeho proces recykluje 99,9 % sebraných nedopalků. Kromě toho je společnost uhlíkově neutrální a její výroba je certifikována podle mezinárodní normy ISO.

Společnost má tři hlavní produkty. Zpětně získává tabák ke kompostování, který prodává místním školkám. Dále rozkládá cigaretový papír, mísí jej s éterickými oleji a z buničiny vyrábí papírové listy, které lze pálit a odpuzovat tak komáry. A konečně, recykluje acetát celulózy na výrobky z tvrdého plastu (například knoflíky a hřebeny) a výrobky z měkkého plastu (pěna na matrace a polštáře).

Otázka myšlení

 “Chci zůstat optimistická,” říká Cindy Zipfová o budoucnosti odpadků a znečišťování životního prostředí. Dokud však kuřáci na celém světě nesníží spotřebu tabáku nebo kouření úplně nezmizí, bude jediným skutečným řešením změna myšlení.

 “Cigaretové nedopalky jsou všude; můžete jít kamkoli, na kterýkoli kontinent, na kterékoli místo, a vždy najdete na zemi cigaretový filtr. Lidé musí udělat krok zpět, zamyslet se nad tím, jak se chovají k Zemi, k životnímu prostředí, ke své komunitě. Tato planeta doplácí na špatné chování. Pokud se však rozhodneme jednat kolektivně jako druh, můžeme škody, které byly způsobeny, napravit. Jen se musíme odhodlat a vytvořit společné úsilí, abychom tento problém skutečně vyřešili.”          

Text: Filip Brož
Foto: pxhere.com
Zdroj: researchgate.net, cancer.gov, sciencedirect.com, cleanoceanaction.org, terracycle.com, codeefforts.com